Öğrenci Vizesinde Değişiklik: Net Göçü Azaltma Hedefi

Ana Sayfaya Geri Dön
Öğrenci Vizesinde Değişiklik: Net Göçü Azaltma Hedefi

Öğrenci Vizesinde Değişiklik: Net Göçü Azaltma Hedefi


 

İngiltere hükümetinin öğrenci vize yollarına getirdiği yeni kısıtlamalar, öğrencilerin İngiltere'ye getireceği ekonomik faydaları koruyarak net göçü azaltacak.

 

Uluslararası Öğrencilere Getirilen Vize Kısıtlamaları


 

Yeni hükümet kısıtlamaları, uluslararası öğrencilerin yalnızca lisansüstü araştırma yollarında aile üyelerini getirebilme yeteneğini kısıtlayarak ve bir öğrenci vizesini İngiltere'de çalışma yoluna geçiş kapısı olarak kullanmayı yasaklayarak net göçü önemli ölçüde azaltacak.

ONS, Haziran 2021'den Haziran 2022'ye kadar olan net göçün 500.000'in üzerinde olduğunu tahmin etti. Bu durum kısmen İngiltere'nin Ukrayna ve Hong Kong programlarındaki geçici faktörlerin artışına atfedilse de, geçen yıl neredeyse yarım milyon öğrenci vizesi verildi ve yurtdışındaki öğrencilerin bağımlıları sayısı 2019'dan bu yana %750 artarak 136.000 kişiye yükseldi.

 

İngiltere'nin Uluslararası Eğitim Stratejisi


 

Hükümet ayrıca, öğrencilerin İngiltere'ye getirebileceği ekonomik katkı yoluyla ekonomiyi destekleyen Uluslararası Eğitim Stratejisi'ne olan bağlılığını tekrar teyit etti. Ancak, bu durum, genel göçü azaltma ve İngiltere'ye olan göçün yüksek derecede nitelikli olmasını ve en çok faydayı sağlamasını garantileme konusundaki hükümetin taahhüdünün pahasına olmamalı.

 

Öğrenci Vize Yolu Değişiklikleri: Etkiler ve Beklentiler


 

Bugünkü öğrenci vize yolu teklifleri, hükümetin Uluslararası Eğitim Stratejisi taahhütlerini yerine getirmeye devam etmesini sağlar, aynı zamanda net göçü sürdürülebilir seviyelere indirme konusunda somut bir katkı sağlar. Hükümet, mezuniyet yolu şartlarının değişmeden kalacağını açıkça belirtti.

Yeni reformlar, gelecek yılın Ocak ayında başlayacak öğrenciler için yürürlüğe girecek. Ancak hükümet, dünyanın önde gelen üniversitelerinde okurken en parlak ve en yetenekli öğrencilerin bağımlılarını getirebilmesini sağlamak için yükseköğretim sektörü ile alternatif seçenekleri araştırmak üzere çalışacak.

Vize sistemini kötüye kullanmayı önlemek için, yurtdışı öğrenciler, öğrenci vize yoluyla çalışma yollarına geçmekten, çalışmaları tamamlanana kadar durdurulacak.

Hükümet ayrıca, öğrencilerin kendilerine ve bağımlılarına bakabileceklerini göstermek için sahip olmaları gereken fonları gözden geçirecek ve uygun olmayan başvuruları destekleyebilecek olan uygunsuz uluslararası öğrenci acentelerini durduracak.

Geçici faktörlerin hafiflemesiyle birlikte, net göçün orta vadede önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. Dolayısıyla, öğrenci vizelerindeki değişiklikler, dünya lideri eğitim kurumlarını da içeren İngiltere ekonomisini desteklemekte ve genel net göçü azaltma konusundaki hükümetin taahhüdünü yerine getirmede doğru dengeyi sağlıyor.

Bu konuda daha fazla bilgi ve detaylı analizler için kaynak linkine başvurabilirsiniz.

Öğrenci vize başvurularınızda zamanlama oldukça önemlidir. İngiltere hükümetinin öğrenci vize politikalarındaki son değişiklikler, başvurularınızı nasıl planlayacağınızı etkileyebilir. Bu nedenle, LND Yurtdışı Eğitim olarak, 2023 yılı bitmeden öğrenci vize başvuru prosedürlerinizi yerine getirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu süreçte size rehberlik edebilecek uzmanlarımızla buradan iletişime geçebilirsiniz.