İngiltere Üniversiteleri: Finansal Kargaşa ve Yabancı Öğrenci Krizi

Ana Sayfaya Geri Dön
İngiltere Üniversiteleri: Finansal Kargaşa ve Yabancı Öğrenci Krizi

İngiltere Üniversiteleri: Finansal Kargaşa ve Yabancı Öğrenci Krizi


 

İngiltere'nin kamu sektöründeki kaos, üniversitelerini başlıca kurbanları haline getiriyor. Guardian'da yer alan bir haberde, rektörlerin hükümetin yeni bir finansman modeli oluşturması için çağrıda bulunduğu bildiriliyor. Bu, İngiltere'nin üçte birlik oranındaki üniversitelerinin borç içinde olduğu haberlerinin ardından geldi. Yükseköğrenimdeki İngiltere öğrencilerinin neredeyse beşte biri şu anda yurtdışından gelmekte ve bunların 125.000 kadarı Çinli. İçişleri Bakanlığı'nın öğrenci göçünü düşürme kararlılığı karşısında neredeyse paniğe kapılmış durumdalar.

Bazı üniversiteler, aralarında Manchester, Glasgow, Sheffield, UCL ve Imperial'ın da olduğu kurumlar, gelirlerinin dörtte biri ile üçte biri arasında bir oranı sadece Çinli öğrencilere bağlı. Bu durum, eğer Britanya, Uygurları çok fazla gündeme getirirse Pekin'in bu musluğu kesme ihtimali karşısında üniversiteleri tehlikeye sokuyor. Çinli öğrenci sayıları zaten geçen yıl %4 düştü ve bu düşüş, sadece Hindistanlı, Nijeryalı, güneydoğu Asyalı ve 135.000 bağımlı öğrencinin artışıyla telafi edilebildi. İçişleri Bakanlığı, bu son rakamı düşürmeye hevesli.

 

Üniversitelerde Finansal İstikrarsızlık: Gözden Geçirme Zamanı


 

Bu durum oldukça istikrarsız. Brexit'ten bu yana AB öğrenci sayısı yarı yarıya düştü. Uluslararası öğrenciler yılda 10.000 ile 38.000 pound arası ödeme yapmakta - bu dünyanın en yüksek ücretleri - ve genellikle kendi yoksul ülkelerini, İngiltere öğrencilerini desteklemek için aşırı vergilendirmekteler. Buna rağmen, Kent Üniversitesi'nin 65 milyon poundluk, Leicester’ın de Montfort Üniversitesi'nin ise 10 milyon poundluk bir açığı var. Rektörler şimdi grevde olan öğretmenler, çökmekte olan binalar ve zorunlu işten çıkarmalarla karşı karşıya. Şubat ayında East Anglia Üniversitesi Rektörü David Richardson, bütçesindeki 30 milyon poundluk açığı gördü ve istifa etti. Geçen ay yerine gelen kişi, bir personel toplantısında güvenlik görevlisi eşliğindeydi.

 

Eğitim Modelinde Yenilik Çağrısı


 

Rektörlerin yeni bir modelin gerekliliği konusundaki görüşleri doğru, fakat bu gereklilik radikal. NHS'den daha çok, İngiliz üniversiteleri yapısal reforma ihtiyaç duyuyor. Thatcher hükümeti tarafından icat edilen, teknik kolejleri üniversitelere dönüştüren ve Tony Blair'ın genç yetişkinlerin %50'sine yer teklif etme modeli durma noktasına geldi. Öğrenci sayıları %45 civarında durdu. Scholar/tutorlar tarafından yapılan öğretim gelenekleri, kitlesel yükseköğretim için verimsiz kaldı. İngiltere'ye özgü olan, konutlarda yüksek eğitimin norm olması uygulaması da aynı şekilde. Bu arkaik uygulamaların zaman ve kaynak maliyeti şaşırtıcı derecede yüksek.

 

Geleceğin Eğitimi: İş Yerinde mi, Üniversitede mi?


 

Açık olan şey, genellikle vasat olan üç yıllık bir eğitim için tüm 19 yaşındakilerin yarısını 50.000 pound ödemeye zorlamanın doğru olmadığıdır. Soru, bunun yerine ne konulması gerektiği değil, değişimin nasıl getirileceği olmalıdır. Bir yanıtı sunmanın en iyi yolu, 1960'larda üniversite reformunun patlamasını tetikleyen kıvılcımla başlamaktır, Robbins kraliyet komisyonuyla.

Bu konuda daha fazla bilgi ve detaylı analizler için kaynak linkine başvurabilirsiniz.

Öğrenci vize başvurularınızda zamanlama oldukça önemlidir. İngiltere hükümetinin öğrenci vize politikalarındaki son değişiklikler, başvurularınızı nasıl planlayacağınızı etkileyebilir. Bu nedenle, LND Yurtdışı Eğitim olarak, 2023 yılı bitmeden öğrenci vize başvuru prosedürlerinizi yerine getirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu süreçte size rehberlik edebilecek uzmanlarımızla buradan iletişime geçebilirsiniz.