İngiltere Vizesi

Ana Sayfaya Geri Dön

Ziyaretçi Vizesi

İngiltere Vizesi

 

 İngiltere Turist Vizesi


İngiltere vizesi, dünya vatandaşlarına Birleşik Krallık’a ayak basma, geçici olarak ikamet etme ya da bir ömür boyu yaşama hakkı veren yetkilendirme belgesidir. Alacağınız vize ya pasaportunuza bir mühür ya da ikamet ettiğiniz ülkedeki büyükelçilik tarafından verilen bir belgedir. Eğer İngiltere turist vizesi sahibi olursanız Birleşik Krallık’a girmeye uygun olduğunuza karar verilmiş ve gereklilikleri karşıladığınız kararlaştırılmıştır. Sizin için en uygun İngiltere turist vizesi süresi seyahat tarihinizden en az 3 ay öncesi olmaktadır.

 

İngiltere hükümeti tarafından sağlanan İngiltere Turist Vizesi Kılavuzu için tıklayınız.  

 

İngiltere’de yaklaşık 6 aya kadar Standart Ziyaretçi olarak ikametgah edebilirsiniz. Özel durumlardan kaynaklı süre uzamaları gerçekleşebilir. Bilhassa İngiltere’yi turizm, iş ve eğitim adına ziyaret edecekseniz Standart Ziyaretçi vizesi tam size göredir.

 

Standart Ziyaretçi Vizesi Alabilmek için Nasıl İlerlemeliyim?


 

Öncelikle İngiltere’yi ziyaret etme amacınızın İngiltere’ye uygunluğunu teyit etmelisiniz. Ardından İngiltere’deki ihtiyaçları karşılayabileceğinizden ve yaşamaya uygun olabileceğinizden  emin olmalısınız. İngiltere’yi ziyaret etmek için vize başvurusuna ihtiyacınız olup olmadığını incelemelisiniz. Son olarak tüm sorulara gereken yanıtları verdiyseniz Standart Ziyaretçi vizesine online olarak başvurabilirsiniz.

 

İngiltere Vizesi için yetkilendirilmiş aracı kurumla ilgili yazmış olduğumuz detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

 

İngiltere Vizesi Başvuru Sürecinde Cevaplanması Gereken Sorular


 

İngiltere vizesi başvuru sürecinde Birleşik Krallık’ın sizden cevaplamasını isteyeceği bazı sorular olmaktadır. Bu sorular doğrultusunda sizin vizeye uygun olup olmadığınıza karar vermeleri kolaylaşacaktır. İşte o sorular şu şekildedir:

 

·    Ziyaretinizin sonunda İngiltere’den ayrılacak mısınız?

·    Ziyaretiniz esnasında kendiniz dahil diğer kişileri geçindirebilir misiniz?

·    Ziyaret sürecinde sizi destekleyecek ve size fon verecek bir kurum var mı?

·    İngiltere’den dönüş ve İngiltere’ye sonraki gidişiniz için ödeme sağlayacak mısınız?

 

Bu soruları yanıtladıktan sonra İngiltere’ye neden başvurmak isteyeceğinizi ve bunlar için hangi vizeler gerekeceğini tartışalım. İngiltere turist vizesine; çalışmak, ticaret yapmak, eğitim görmek, turizm, kalıcı olarak yaşamak gibi birçok sebepten başvurmak isteyebilirsiniz. Bu kategorilere göre ise çeşitli vize türleri bulunmaktadır. 

 

Öncelikle bilmeniz gereken şey vize ücretleridir. İngiltere Turist Vizesi Ücretleri ile ilgili yazmış olduğumuz detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

 

Peki bu vizeler için hangi belgeler gerekiyor? Hadi gelin İngiltere turist vizesi başvurusunda gerekli evraklar ve hangi evrakların hangi durumlar için uygun olduğunu konuşalım.

 

1.   Pasaport: Hali hazırda bulunan pasaportunuzu ya da seyahat belgenizi bütün başvurularla beraber sağlamalısınız. Bazı bireylerin kimliklerine ve uyruklarına ilişkin çeşitli kanıtlar iletmesi gerekmektedir. Aynı zamanda vize başvurusu için kullanıyorsanız pasaportunuzun en az 1 sayfası boş bırakılmalıdır.

2.   Bireysel Durumlar: İngiltere’yi ziyaret etmek istiyorsanız gerçekleşecek etkinliği yönetmek için Birleşik Krallık’ta bulunan ziyaretçileriniz gibi elle tutulur bir kanıtınız olmalıdır. Gerçekleştirdiğiniz ziyaretin sonunda ise ayrılacağınızı ve maddi durumunuzun yeterli olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir.

İngiltere turist vizesine başvurmayı bir iş için ya da eğitim için istiyorsanız İngiltere’yi ziyaret etme sebebinizi, davet sağlayan ya da gönderen firmalardan gelen mektuplarınızı, maliyetinizin nasıl karşılanacağını, öğrencilik durumunu ya da iş durumunu gösteren belgelerinizi, çalışma sürecinizi ve maaşınızı iletmelisiniz. Hatta ve hatta eğitim gördüğünüz kurumdan devamsızlık izninizi onaylayan bir mektup gibi detaylı belgelere dahi ihtiyaç duyabilirsiniz.

3.   18 Yaşından Küçükseniz: 18 yaşından küçük bir bireyseniz İngiltere vizesi başvurusu için sizinle iletişim kuran en az bir aile bireyi ile bağınızı kanıtlayan yasal bir belgeye ihtiyacınız olmaktadır. Aynı zamanda kendi doğum belgeniz ya da evlat edinme belgenizin yanı sıra aile bireyinizin fotoğrafı ve imzaları gerekmektedir.

4.   Sponsor: Ziyaretinizi sponsorunuz karşılıyor ise bazı durumları Birleşik Krallık’a   bildirmeniz gerekebilir. Bu durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

·    Sponsor tarafından sağlanan desteğin çeşidi nedir?

·    Sponsor tarafından verilen desteğin biçimi nedir?

·    Sponsor ile aranızdaki iletişim nedir?

·    Destekleyecek kişi İngiltere’de ise pasaportu ya da oturma belgesi iletilmelidir.

5.   Akademisyen: Eğer yüksek nitelikli bir akademisyenseniz yüksek öğretim kurumunda çalıştığınızı göstermelisiniz. İş vereninizden izinli olduğunuzu ve gerçekleştirilecek araştırmayı gösteren bir mektup almalısınız. Ardından İngiltere’deki kurumdan araştırmanız adına düzenlemeleri onaylayan bir mektup istemelisiniz.

6.   Sanatçı: Etkinliğin moderatörlerinden etkinliğinizin tarihlerini ve gerçekleşecek ödemelerin ayrıntılarının bulunduğu bir davet mektubu almalısınız.

7.   Özel Tıbbi Tedavi: Tedavi ihtiyacı olan durumun detaylı bilgisi öncelikle bir mektupla sunulmalıdır. Ardından tedavinizin maliyeti ve süresinin yanında nerede gerçekleşeceğine dair detaylı bilgi önemlidir. Özel tıbbi tedavi vizesi, genelde 11 ay şeklinde size verilir. Eğer İngiltere turist vizesi uzatma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız doktordan durumunuzu net açıklayan bir mektuba ihtiyacınız olacaktır.

 

İngiltere Turist Vizesi için gerekli evraklarla ilgili yazmış olduğumuz detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

 

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?


 

İngiltere vizesi başvurunuz, genellikle 2-3 hafta içinde değerlendirilir. Vize başvurunuz reddedilirse, başvurucu itiraz etme hakkına sahiptir. Ancak Süper Öncelikli İngiltere Vizesi ve Öncelikli İngiltere Vizesi gibi seçeneklerle vize başvurunuzun sonuçlanma süresini kısaltabilirsiniz.

 

Tüm bu belgeleri ve süreci tek başınıza ilerletmek yerine çeşitli firmalardan yardım alabilirsiniz. Güvenilir vize danışmanlık şirketleri arasında yer alan LND Legal, İngiltere vizesi hizmeti veren öncü bir firma olmaktadır. LND Legal sunacağı vize danışmanlığı hizmetleri sayesinde sadece İngiltere’ye değil daha birçok ülkeye girişinizi kolaylaştıracaktır. Müşteri memnuniyetini çalışma prensibi haline getiren LND Legal, kısa sürede etkili sonuç almanıza yardımcı olmaktadır.

 

Yasal uyarı; Bu web sitesinde yer alan materyaller, yalnızca genel bilgilendirme amaçlı olup, hukuki veya vize tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.