Global Talent Vizesi

Ana Sayfaya Geri Dön

Bireysel Vizeler

Global Talent Vizesi

 Global Talent Vizesi Nedir


 

Brexit ile birlikte bazı İngiltere vizesi türlerinin yürürlükten kalkmasının ardından, yürürlüğe koyduğu birçok yeni İngiltere vizesi türüyle bu açığı kapatmaya çalışan İngiltere; yetenekli kişilerin İngiltere'ye göç etmesine imkan veren ve "Global Talent Visa" olarak adlandırılan yeni bir İngiltere vizesi türünü yürürlüğü sokmuştur. Bu İngiltere Vizesi için öncelikli olarak18 yaş ve üzeri olan; bilim, mühendislik, dijital teknoloji, sanat ve kültür alanlarında olağanüstü bir yeteneği olan (exceptional talent) ya da gelecekte üstün başarı vaadeden, olağanüstü potensiyelde (exceptional promise) kişilerin başvurabileceği bir İngiltere vizesi türü olarak tanımlanabilecek bu İngiltere vizesi türü ile İngiltere yetenekli ve başarılı kişileri kendi ülkesine çekerek belli bir entelektüel zemin oluşturmak ve kültürel çeşitliliğini arttırmak istemektedir.

 

 

 Bu İngiltere Vizesi Türüne Kimler Başvurabilir?


 

Bu İngiltere vizesi türüyle İngiltere'ye gitmek için gereken bazı temel koşullar aşağıdaki gibidir:

 

1. Seçilmiş alanlardan birinde tanınmış bir lider olarak onaylanmış olmak (olağanüstü yetenek) veya;

2. Seçilmiş alanlardan birinde yükselen bir lider olarak onaylanmış olmak (olağanüstü potansiyel) veya;

3. Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon destekli fon seçeneği kapsamında olmak.


Alanında üstün başarı sahibi olan kişilerin başvurabileceği bu İngiltere vizesi kategorisinde başvurular iki aşamada değerlendirilip sonuca bağlanmaktadır.


Yetenekli bir birey olmanın standartları ve değerlendirilmesi, tartışmaya açık, subjektif bir konu olarak yorumlanabileceğinden dolayı İngiltere, bu yanılgıyı önlemek için diğer İngiltere'deki diğer İngiltere Vizesi rotalarından ve oturum vizelerinden farklı olarak iki aşamalı bir süreç öngörmüştür: Bu aşamalar sırasıyla onay aşaması ve bu aşamanın tamamlanması ve kabulü ile daha sonra gelecek olan vize başvuru aşamasıdır.

 

Bu kapsamda ilk aşamada Home Office’in belirlediği tasdik kurumları, başvuruyu yapan kişinin gerçekten alanında lider ya da başarılı olma potansiyeline sahip olup olmadığının kararını verir. İkinci aşamada ise, verilen tasdik mektubu ile vizeye başvuru yapılabilir.

 

 Bu İngiltere Vizesi Türünün Faydaları Nelerdir?


 

Yeni ve yaygın bir İngiltere Vizesi türü olan Global Talent Vizesinin en önemli avantajları sponsorluğa ihtiyaç duyulmaması, İngilizce dil yeterliliğinin olmayışı, minimum maaş sınırının olmayışı ve minimum birikim miktarının aranmamasıdır. Bu İngiltere vizesi tipiyle başvurucu; işveren veya serbest çalışan pozisyonunda çalışabilir, İngiltere İçişleri Bakanlığı'na bildirmeden iş değiştirebilir, gönüllü iş yapabilir, İngiltere dışına seyahat edebilir ve aile bireylerini kendisiyle birlikte İngiltere'ye götürebilir. Eşinizi ve çocuklarınızı aile bireyi olarak başvurunuza dahil edebilirsiniz. Sizinle birlikte aileniz de İngiltere’de çalışma ve İngiltere dil okulu ve İngiltere üniversiteleri gibi diğer eğitim hakkına sahip olur.


5 yıla kadar vizenizin ne kadar süreceğini seçebilirsiniz. Yetenekli kategorisinde iseniz 3 yılınız tamamlandığında, gelecek vadeden yetenek kategorisinde iseniz 5 yılınız tamamlandığında süresiz oturuma başvurma hakkınız doğar.

 

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar başlıklı yazımızı okumak için lütfen tıklayınız. 

 

İngiltere Dil okulu, İngiltere Dil okulu fiyatları gibi konularda yazdığımız yazımı okumak için lütfen tıklayınız.

 

Schengen Vizesi hakkında yazdığımız yazımızı okumak için lütfen tıklayınız.
 

Yasal uyarı; Bu web sitesinde yer alan materyaller, yalnızca genel bilgilendirme amaçlı olup, hukuki veya vize tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.