Sponsor Sertifikası (Certificate of Sponsorship/CoS) nedir?

Ana Sayfaya Geri Dön
Sponsor Sertifikası (Certificate of Sponsorship/CoS) nedir?

İngiltere Göçmenlik Yasaları’na göre; İngiltere'de çalışmak üzere bir şirketten iş teklifi  alınması durumunda, İçişleri Bakanlığı yabancı uyruklu çalışanı istihdam eden şirketten sponsorluk yetkisini, Certificate of Sponsorship/CoS Belgesine sahip olma şartını aramaktadır. Birçok İngiltere vizesi türü için için İngiltere’de bulunma amacını karşılayan lisanslı kurumun sponsor desteği alındığını kanıtlayan CoS Belgesi (Certificate of Sponsorship) başvuru için en önemli evraktır. Vize Başvurusu sırasında lisanslı sponsor kurumun referans numarası gerekir. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin vize başvurusu kabul edilmemektedir.

Bu belge başvuranın, İngiltere’ye gidiş amacının çalışma olduğunu ispatlamasına yarayan ve İngilte’deli Sponsor Sertifikası verme hakkı bulunan kuruluşlardan alınması gereken bir belgedir. Yani bu belgeyi Sponsorluk Lisansı’nı çıkarmış bir işveren çalıştırmak istediği kişiye gönderebilmektedir.

İngiltere vizesi başvurularında başvurucu, CoS(Certificate of Sponsorship) belgesi ile birlikte başvurucu; geçimini sağlamaya yetecek finansal yeterliliğini, İngilizce dil yeterliliğini, konaklama bilgileri gibi diğer şahsi evraklarını Konsolosluğa ibraz etmek zorundadır.

 

Yasal uyarı; Bu web sitesinde yer alan materyaller, yalnızca genel bilgilendirme amaçlı olup, hukuki veya vize tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.