Amerika Vizesi

Ana Sayfaya Geri Dön

Bireysel Vizeler

Amerika Vizesi

 

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?


 

Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir Federal Anayasa Cumhuriyetidir. Amerikan vatandaşlarına Amerikalı ya da Amerikan denir. Alaska ve Hawaii de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Kanada'nın kuzeyinde ve Meksika'nın güneyinde yer almaktadır. Ayrıca Büyük Okyanus ve Karayip Denizi'nde denizaşırı toprakları bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır ve resmi dili İngilizcedir. Para birimi Amerikan Doları (USD) olup başkenti Washington D.C'dir ve en büyük şehri New York'tur. Amerika'ya seyahat etmek isteyenler Amerika uçak bileti seçeneklerine göz atabilirler.

 

Amerika vizesi başvurusu yapmak isteyenler, öncelikle hangi vize türüne ihtiyaç duyduklarını belirlemeli ve gerekli evrakları hazırlamalıdır. Ayrıca vize başvuru ücretini ödemeleri gerekmektedir. 2023 yılında Amerika vize ücretleri değişebileceği için doğrudan belirtmek mümkün değildir. Başvuru ücretleri vize türüne ve başvuru merkezine göre değişiklik gösterebilir. Başvuru ücretlerine ek olarak, bazı durumlarda ek ücretler ödenebilir, örneğin biyometrik veri toplama işlemi için. Vize başvurusu yapmadan önce güncel ücret bilgisini ilgili makamdan ya da internet sitelerinden kontrol etmek önerilir.

 

Tatil, tıbbi tedavi, arkadaş ve akraba ziyareti gibi kısa süreli seyahatler turizm kapsamına girer. Ülkeye yapacağınız bu tür ziyaretler için ABD turist vizesi almanız gerekir. Bu vize, ABD’ye geçici bir süre için giriş yapmanızı sağlayan göçmen olmayan vizeler (nonimmigrant visas) kategorisinde yer alır.

 

Amerika Turistik, Ticari ve Transit Vize çesitleri nelerdir?


 

B-1/B-2 Turistik veya Ticari Amaçlı Ziyaret Amerika Vizesi: Aile ziyaretinde bulunmak veya tatil amaçlı; mesleki toplantı, dil okulu, çocuklar için yaz kampı veya konferanslara katılabilmek için kısa süreli Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken Amerika Göçmen Olmayan vize türüdür.

 

B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Amerika Vizesi: Mesleki fuar ve toplantılara, konferanslara katılabilmek amacıyla kısa süreli Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken Amerika göçmen olmayan vize türüdür.

 

 B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Amerika Vizesi

 

B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Amerika Vizesi: Sağlık problemleri nedeniyle tedavi amaçlı belirli süreli Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken Amerika göçmen olmayan vize türüdür.

  

C Transit Amerika Vizesi: Amerika'ya gelen mürettebat üyesi, uçak veya gemiye katılmak için, Amerika'ya bağlantılı seyahat edenler; Amerika dışında iki ülke arasında seyahatin bir parçası olmak için başvuru yapması gereken göçmen olmayan vize türüdür.

 

D, C1/D Mürettebat Amerika Vizesi: Amerika'daki uluslararası havayollarında ya da gemilerde çalışanlara yönelik göçmen olmayan vize türüdür.

 

E1/E2 Yatırımcı Amerika Vizesi: Yatırımcı vizesi veya Ticari Anlaşmalı Tüccar, Amerika ile sefer ve ticaret anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olan ve  Amerika ile anlaşma yaptığı ülke arasında teknoloji ticareti de dahil olmak üzere önemli bir yatırım yapmak ya da ticaret yaptığı bir kuruluşun önemli miktarda sermaye yatırımını yapabilmek, faaliyetlerini yönetmek, geliştirmek  için Amerika'ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapmak zorunda olduğu  göçmen olmayan Amerika vizesi türüdür.

 

E3 Avustralya Özel İşçi Amerika Vizesi: Geçici olarak uzmanlık gerektiren bir işte çalışmak için Amerika'ya gitmek zorunda olan Avustralya vatandaşları için geçerli bir göçmen olmayan vize türüdür.

 

Basın Mensubu Amerika Vizesi: Film ekipleri, editörler, muhabir ve benzeri meslekler gibi, mesleklerini icra etmek için Amerika'ya gelen kişilere yani "yabancı ülke medya temsilcilerine" verilen göçmen olmayan Amerika vize türüdür.

 

AMERİKA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR


 

B1 / B2 VİZESİ  – TURİSTİK – TİCARİ VİZE

 

En az 6 ay geçerli pasaport, varsa eski pasaportlar

2 adet arka fonu beyaz biometrik (Amerikan Konsolosluğu için özel çekilmiş 5*5 ebadında fotoğraf)

Otel, uçak rezervasyonları

Banka Hesap Cüzdanı, Tapu, Araç Ruhsatı gibi maddi gelir durumunu özetleyen evraklar

Ticari Ziyaretler için varsa Davetiye yoksa durumu açıklayıcı evraklar

Ziyaretler için Davetiye, Davet eden kişinin kimliği, Davet edenin Adresini ve mümkünse gelir durumunu içeren belgeler

DS 160 Vize başvuru formu

Konsolosluk ödemeleri peşin yapıldığından, Vize Ücretleri evraklar ile birlikte gönderilmelidir.

Kimlik fotokopisi

 

İŞVERENLER için;

 

Antetli Kâğıda Dilekçe Mümkün ise İngilizce

İmza Sirküleri

Vergi levhasının fotokopisi (vergi levhası zarar veya yeni tescil ise; şirketin banka hesap cüzdan fotokopileri ve bilânçosu)

Faaliyet Belgesi ( Son 6 ay içerisinde alınmış olmalı )

Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi

 

ÇALIŞANLAR için;

 

Antetli Kâğıda Dilekçe Mümkün ise İngilizce

İmza Sirküleri

Vergi levhasının fotokopisi (vergi levhası zarar veya yeni tescil ise; şirketin banka hesap cüzdan fotokopileri ve bilânçosu)

Faaliyet Belgesi ( Son 6 ay içerisinde alınmış olmalı )

Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi

Sigortalı işe giriş bildirgesi

Maaş Bordrosu ( Son 3 aylık )

 

EV HANIMLARI için;

 

Dilekçe mümkün ise İngilizce

Eşinin ya da ailesinin durumuna göre gerekli evraklar

Evli ise evlenme cüzdanı

 

ÖĞRENCİLER için;

 

Öğrenci Belgesi

Ebeveynlerin durumuna göre gerekli evraklar

18 yaş Doldurulmamış ise anne ve babadan muvafakatname

Lise öğrencileri de dâhil olmak üzere kapalı zarfta alınmış transcript

14 yaşın altındaki çocuklar yerine konsolosluğa velisi gitmeli ve orijinal vukuatlı nüfus kayıt örneği sunmalıdır.

 

Amerika turist vizesi nasıl alınır?


 

Seyahatinizi planlamadan önce vize işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Vize adımları şu şekildedir:

 

DS-160 formunu doldurmak

Amerikan resmi online vize başvuru sitesinden (www.usvisa-info.com) pasaport numaranızı, doğum tarihinizi ve uyruğunuzu girerek hesap oluşturmak

Vize türünü seçmek

Kimlik bilgilerinizi girmek

Pasaportu teslim alacağınız PTT şubesini seçmek

MRV (vize başvuru ücreti) ödeme yöntemini seçmek

Randevu tarihini ve saatini seçip onaylamak

Yanınızda olması gereken belgelerle birlikte randevunuza göre vize görüşmesine katılmak

Görüşme sonrası size verilen talimatları uygulamak

 

Başvuru durumunuzu ve teslimat bilgisini başvuru yaptığınız web sitesinden takip edebilirsiniz. Vize görüşmesi için gittiğinizde yanınızda olması gereken belgeler özetle şöyledir:

 

Pasaport

DS-160 formunun onay sayfasının çıktısı

Bir adet biyometrik fotoğraf

Destekleyici diğer belgeler

 

Amerika vizesi 10 yıllık geçerliliğe mi sahip?


 

Amerikan vizelerinden biri olan B2 turist vizesinin 10 yıllık geçerliliği vardır. B2 vizesi, ABD’ye çoklu giriş yapmanıza imkan tanır.

 

CBP yetkilileri ülkeye girişinizi kabul ederlerse geliş-gidiş tarihlerinizi gösteren giriş damgası veya Form I-94 belgesi düzenlerler.

 

Amerika Work and Travel programı hakkında genel bilgilendirme

 

Amerika Work and Travel programı, öğrencilerin yaz tatillerinde Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışarak, dil öğrenimi ve kültür değişimi deneyimi yaşamalarını sağlayan bir programdır. Bu program, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın bir bölümü olan Kültürel İşler ve Eğitim Bölümü (Bureau of Educational and Cultural Affairs - ECA) tarafından yürütülmektedir.

 

Programa katılmak isteyen öğrencilerin, genellikle en az 18 yaşında olmaları, üniversite öğrencisi olmaları, İngilizce bilmeleri ve program boyunca çalışmak için gerekli vizeleri almaları gerekmektedir. Program, öğrencilere ülkede yaşayarak çalışma fırsatı sunmanın yanı sıra, Amerikan kültürünü tanımalarına, yeni arkadaşlar edinmelerine ve dil becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olmaktadır.

 

Program kapsamında öğrenciler, çeşitli iş kollarında çalışarak para kazanabilmekte ve Amerika'da seyahat etme imkanı da bulabilmektedirler. Program boyunca öğrencilerin, işverenler tarafından sunulan konaklama imkanlarından yararlanmaları da mümkündür.

 

Amerika Work and Travel programına katılmak isteyen öğrencilerin, programı düzenleyen kuruluşlarla irtibata geçmeleri gerekmektedir. Bu kuruluşlar, öğrencilere program hakkında detaylı bilgi vermektedirler ve vize başvuru süreci de dahil olmak üzere program boyunca gereken tüm işlemleri takip etmektedirler.

 

Bu program, öğrencilere hem çalışma hem de seyahat etme imkanı sunması nedeniyle oldukça popülerdir ve her yıl binlerce öğrenci Amerika Work and Travel programına katılmaktadır.

 

Amerika Work and Travel programı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve başvuru yapmak için resmi ECA web sitesini ziyaret edebilir ya da konunun uzmanlarına ulaşmak icin https://lndlegal.com/form buraya tıklayarak karşınıza cikan formu doldurabilirsiniz.  [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

 +44 7468 841059 numaralı telefondan bize Whatsapp yolu ile ulaşabilirsiniz.

 

Yasal uyarı; Bu web sitesinde yer alan materyaller, yalnızca genel bilgilendirme amaçlı olup, hukuki veya vize tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.